środa, 10 październik 2018 09:25

Smart Katowice. Miasto stawia na nowe technologie w walce o czyste powietrze

Written by
Rate this item
(0 votes)

Szereg zrównoważonych działań w wielu obszarach, takich jak kultura, gospodarka, środowisko czy kapitał ludzki tworzą smart Katowice. Inteligentne miasto musi być przede wszystkim korzystne dla mieszkańców, wpływać na polepszenie jakości życia – przy czym nieustannie się zmieniać, podążać za nowoczesnymi trendami.

– Katowice w ostatnich latach mocno się zmieniły i de facto ciągle stają się SMART. W ostatnich latach przeszliśmy wielką przemianę z miasta przemysłowego – w nowoczesną metropolię tętniącą energią mieszkańców. Media zaczynają pisać o modzie na Katowice. Jestem przekonany, że to właśnie zasługa działań na wielu płaszczyznach, a nie koncentrowaniu się na wybranym zagadnieniu. Po pierwsze, należy podkreślić rolę mieszkańców, ruchy społeczne czy prężnie działający u nas sektor NGO. Ci ludzie są siłą napędową miasta. Stawiam mieszkańców na pierwszym miejscu, traktujemy ich jako partnerów w procesach zarządzania miastem. Oni są bazą do tego, żeby tworzyć inne rozwiązania. Bez współpracy nie możemy mówić o mieście smart. Nie osiadamy na laurach, nie satysfakcjonuje nas status quo. Chcemy więcej i lepiejmówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Działania smart wdrażane są w Katowicach w wielu obszarach. Jednym z istotniejszych elementów są ekologia, walka z niską emisją, transport i nowe technologie.

W Katowicach funkcjonuje zdalny pomiar i kontrola użycia energii, co pozwala obniżyć koszty funkcjonowania miasta. Katowice przeznaczą do 2030 roku ponad pół miliarda złotych na inwestycje, których głównym celem jest ograniczenie problemu smogu i kolejne setki milionów na przedsięwzięcia, których pośredni efekt będzie taki sam – Katowice aktualizują plan walki z niską emisją. Dowodem na faktyczną intensyfikację działań jest podsumowanie wsparcia na wymianę przestarzałych źródeł ciepła, które w 2017 r. było dwa razy wyższe niż średnio w poprzednich latach. Kolejne podwojenie tych wydatków nastąpi już w bieżącym roku.

Nowe technologie wykorzystywane są w wielu aspektach także w walce o czyste powietrze. Z jednej strony wykorzystanie drona, który analizuje skład dymu unoszącego się z gospodarstw domowych, z drugiej rozbudowany system monitoring. Pod koniec sierpnia 2016 roku, kosztem blisko 14 mln zł, został uruchomiony projekt KISMiA (Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy) – pierwszy w Polsce inteligentny monitoring, który sam potrafi wykrywać i alarmować dyspozytorów o różnych zdarzeniach. – Na samym początku zaznaczaliśmy, że chcemy, by system się rozwijał. Podczas inauguracji w KISMiA pracowały 194 kamery. Dziś jest ich 219, a także trwa przetarg na 30 kolejnych. Przez półtora roku pracowaliśmy także nad polepszeniem funkcjonalności systemu, a KISMiA przyczyniła się do wykrycia wielu zdarzeń – mówi prezydent Marcin Krupa. Dziś ten system pod nazwą KISMiA 2.0 – big data w służbie mieszkańców będzie dbał także o jakość powietrza w mieście.

Plan rozbudowy systemu KISMiA w dużej części będzie dotyczył kwestii związanej z monitorowaniem jakości powietrza oraz jej prognozowaniem. W tym celu w Katowicach, zostaną zainstalowane przy kamerach KISMiA czujniki badające jakość powietrza. Docelowo będzie ich o 127 więcej – gdyż czujniki systemu KISMiA posłużą do zbudowania modelu monitorowania i informowania o jakości powietrza, na który miasto uzyskało dofinansowanie w ramach projektu AWAIR. W ramach AWAIR czujniki będą instalowane w żłobkach, przedszkolach szkołach i innych instytucjach. KISMiA poprzez sieć czujników będzie zbierać informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru. Mając na uwadze fakt, że część czujników zainstalowana będzie w pobliżu kamer KISMiA – będzie można analizować korelację np. jakości powietrza i natężenia ruchu.

Jeżeli mowa o natężeniu ruchu – tutaj należy podkreślić, że Katowice aktualnie przechodzą prawdziwą rewolucję transportową. – W obszarze transportu mamy zdefiniowanych kilka priorytetów – m.in. zachęcanie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, odciążenie centrum z ruchu samochodowego oraz upłynnianie istniejącego ruchu. Od 2011 roku trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem, budujemy 4 centra przesiadkowe w formule park&ride, wdrożyliśmy Strefę Tempo 30 – aby odciążyć centrum z ruchu samochodowego. Będziemy budować nową, 5 kilometrową linię tramwajową na południe miasta – zapowiada Marcin Krupa.

I ostatnim elementem są nowe technologie. Od kilku lat mawia się, ze Katowice to globalna stolica eSportu i siedziba gigantów technologicznych. W zakresie rozwiązań teleinformatycznych wdrożono projekt „SilesiaNET” – tj. projekt budowy świeci światłowodowych w technologii NGN – dzięki któremu ponad 80 szkół zyskało szerokopasmowy Internet, projekt budowy sieci radiowej (WIMAX) – dzięki której pojawiło się kilkanaście hotspotów w ważnych punktach miasta. Uruchomiono wspomnianą już KISMiA, a także aplikacje dla mieszkańców takie jak naprawmyto.pl – na której mieszkańcy mogą nanosić np. uszkodzenia infrastruktury drogowej, awarie, zanieczyszczenie środowiska itp., a zgłoszenia te są przyjmowane i przesyłane bezpośrednio do dyspozytorów miejskich służb i jednostek odpowiedzialnych za określone zadanie do realizacji, a także „wCOP drzewo” – do wskazywania miejsc, w których powinny zostać nasadzone nowe rośliny.

Liczba wyświetleń artykułu : 329 times

Zapisz sie do newslettera