Reklama

Dyżury redakcyjne

W środy w godz. 16.30-18.00 nasi eksperci udzielają przez telefon bezpłatnych porad związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

W maju dyżurują:
9 i 23.05. – Jerzy Lubomirski,
16.05.     – Waldemar Wasik,
30.05.     – Michał Czapliński.

Tel. (22) 628 77 68

Pytanie do eksperta

Przepisz kod z obrazka
Odśwież Captcha  
 
Odpowiedź na Państwa pytanie zostanie umieszczona na łamach miesięcznika.

Forum

"Wspólnota Mieszkaniowa" nr 05/2012

Pełna treść poniższych artykułów jest dostępna w wersji drukowanej i elektronicznej, w celu ich zakupu zapraszamy do kontaktu z Działem Handlowym. Skróty starszych publikacji można znaleźć w dziale "Archiwum".

Adres wspólnoty mieszkaniowej
Czwartek, 01. Lipiec 2010 00:00

Siedzibą wspólnoty mieszkaniowej jest adres siedziby zarządu lub zarządcy, jeśli wspólnota powierzyła zarząd na podstawie art. 18 ust. 1 lub 2a ustawy o własności lokali.

Zarządcy od lat borykają się z problemem ustalenia siedziby wspólnoty mieszkaniowej. Urzędy skarbowe przyjęły, że siedzibą jest miejsce położenia nieruchomości, co jest problematyczne, gdyż adres ten przewiduje numer posesji, ale brak już numeru lokalu. W formularzach można wprawdzie jako adres korespondencyjny podać adres zarządcy, jednak nie będzie to oficjalna siedziba wspólnoty wg urzędu skarbowego. Podobne problemy zdarzają się w sądach i bankach. Inną praktykę przyjęły od lat urzędy statystyczne i właśnie odmowa wpisu innej siedziby wspólnoty niż siedziba jej zarządcy stała się przyczyną skargi wniesionej do NSA. Skarżący podnosili, że wspólnota jest podmiotem niezależnym od jej zarządcy i samodzielnie może decydować o wyborze swojej siedziby. Podniesiono, że zgodnie z uchwałą i złożonym wnioskiem, wspólnota mieszkaniowa powinna być rejestrowana pod następującą nazwą: „Wspólnota Lokali Mieszkalnych i Użytkowych Nieruchomości w mieście .... ulica .......”.

WWW.MINIGO.PL

 

 

Goście serwisu

mod_vvisit_counterDzisiaj223
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień3943
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc22395
mod_vvisit_counterOd 03.2011335880
Online:
Goście 10

22.05.2012

Konferencje

REGIONALNE SEMINARIA DLA ZARZĄDCÓW I ZARZĄDÓW WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH 2012!

czytaj więcej»

Szkolenia

Jedna z najbogatszych ofert szkoleniowych dla zarządców!

czytaj więcej»

Książki

Polecamy fachowe książki Municipium SA dotyczące zarządzania nieruchomościami.

czytaj więcej»