środa, 02 grudzień 2015 09:30

Podsumowanie KZN 2018

Written by
Rate this item
(0 votes)

Za nami kolejny, dziewiąty już, Kongres Zarządców Nieruchomości miesięcznika „Wspólnota Mieszkaniowa”. 28 listopada 2018 r. osoby zawodowo związane z rynkiem zarządzania nieruchomościami spotkały się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Nimbus.

Wydarzenie jak co roku było okazją do zapoznania się ze zmianami w prawie dotyczącym zarządzania nieruchomościami, ofertą finansowania wspólnot czy nowościami technicznymi.

Finanse i prawo
Panel rozpoczęła Maria Komierzyńska, reprezentująca bank BGŻ BNP Paribas – partnera generalnego IX Kongresu Zarządców Nieruchomości. Przedstawiła ofertę kredytów dla wspólnot mieszkaniowych. Opowiedziała również o „Koncie za zero” – ułatwiającym zarządcom prowadzenie finansów wspólnot.
O skutecznych wezwaniach do zapłaty oraz wpisie do KRD jako sposobach na skuteczne wywieranie wpływu na dłużników i egzekwowaniu zaległości opowiadał Łukasz Rączkowski z BIG InfoMonitor.
Paweł Ołubek, ekspert ds. finansowania wspólnot, zaprezentował sposoby finansowania inwestycji przy wykorzystaniu środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które dla województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego obsługuje Getin Noble Bank.
O tym, jak właściwie wybrać ofertę ubezpieczeniową i czy współpraca wspólnot z brokerem ubezpieczeniowym w ogóle się opłaca opowiedział Konrad Krakowiak z Polskiej Kancelarii Brokerskiej. Panel zakończył doradca podatkowy Marcin Szymankiewicz, który poruszył kwestie rozszerzenia usług o zarządzanie nieruchomością związane z podatkiem VAT.
Szeroko komentowanym i aktualnym tematem sprawiającym zarządcom sporo problemów jest przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Wątpliwości prawne i praktyczne dotyczące tego procesu w panelu „Prawo” rozwiewał Piotr Brogowski. Z kolei Paulina Sobczyk przedstawiła procedurę ustanowienia prokurenta – którego od niedawna może ustanowić każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą – w tym zarządcy nieruchomości wpisani do CEiDG.

Technika i technologie
W części dotyczącej techniki i technologii prelegenci zaprezentowali sposoby na realne oszczędności. Bruno Odolczyk, przedstawiciel firmy Winda Warszawa sp. z o.o., pokazał, jak zarządcy mogą poradzić sobie z najważniejszymi problemami pojawiającymi się podczas zarządzania eksploatacją wielu dźwigów.
O nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska i kieszeni właścicieli lokali źródłach energii opowiadali: Daniel Raczkiewicz – współtwórca pierwszych klastrów energii w Polsce oraz Jarosław Jaworski reprezentujący firmę ECD.pl zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi.
Ważną kwestię minimalizowania strat wody i obniżania kosztów zużycia ciepła poruszył Andrzej Zych z BMETERS Polska Sp. z o.o. Przedstawił nowoczesny podział kosztów ogrzewania na koszt stały wg powierzchni i zmienny wg jednostek oraz koszt zmienny wg temperatury otoczenia. O oszczędnościach na ogrzewaniu z nieco innej strony – pod kątem docieplenia budynków – opowiedział Tomasz Kwiatkowski z Rockwool Polska Sp. z o.o. Zwróci on uwagę nie tylko na konieczność docieplenia ścian zewnętrznych, lecz także dachów płaskich, stropów garażowych i międzykondygnacyjnych.

Zarządzanie
Panel dotyczący zarządzania otworzył Piotr Zabrzyjewski, który opowiedział o tym, jaka jest relacja kształtowanych przez rynek wynagrodzeń do realnych kosztów zarządzania ponoszonych przez świadczących usługi i jak to wpływa na jakość świadczonych usług. Mateusz Górski podpowiedział z kolei, co zawrzeć w umowie o usługi remontowo-budowlane, aby sprawnie odebrać prace.
Poddawanie obiektu budowlanego przez właściciela bądź zarządcę okresowym kontrolom sprawia duże kłopoty. Skuteczne wykonanie przeglądu w całym budynku trwa tygodniami, bo nie zawsze można zastać wszystkich mieszkańców, mimo wcześniej wyznaczonych terminów. O tym, jak zarządcy mogą poradzić sobie z tym problemem mówił adwokat Piotr Szczepański.
Spotkanie zakończyła debata, w której udział wzięli: Jolanta Noga-Bogomilska – radca prawny w Departamencie Ochrony Informacji w Ministerstwie Cyfryzacji, Anna Materla – kancelaria prawna SDZLegal, Piotr Zabrzyjewski i Piotr Brogowski. Paneliści podsumowali wnioski po kilkumiesięcznym obowiązywaniu RODO. Rozwiewali wątpliwości uczestników Kongresu, dotyczące m.in. prawa właścicieli lokali do zapomnienia i usunięcia z baz danych czy poruszania na zebraniach wspólnot kwestii dłużników w świetle RODO.

Autor: NW

Liczba wyświetleń artykułu : 8769 times Last modified on środa, 05 grudzień 2018 10:12
Zobacz także: « Prelegenci Galeria »

Zapisz sie do newslettera