Reklama

Dyżury redakcyjne

W środy w godz. 16.30-18.00 nasi eksperci udzielają przez telefon bezpłatnych porad związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

W maju dyżurują:
9 i 23.05. – Jerzy Lubomirski,
16.05.     – Waldemar Wasik,
30.05.     – Michał Czapliński.

Tel. (22) 628 77 68

Pytanie do eksperta

Przepisz kod z obrazka
Odśwież Captcha  
 
Odpowiedź na Państwa pytanie zostanie umieszczona na łamach miesięcznika.

Forum

"Wspólnota Mieszkaniowa" nr 05/2012

Pełna treść poniższych artykułów jest dostępna w wersji drukowanej i elektronicznej, w celu ich zakupu zapraszamy do kontaktu z Działem Handlowym. Skróty starszych publikacji można znaleźć w dziale "Archiwum".

Nowy VAT w mieszkalnictwie
Sobota, 01. Styczeń 2011 00:00

31 grudnia ub. roku wygasła 7-procentowa – wynegocjowana z Unią Europejską – preferencyjna stawka VAT stosowana w całym budownictwie mieszkaniowym. Nadal obowiązuje w nim ulgowa stawka podatku od towarów i usług, która – po rządowej podwyżce – wynosi obecnie 8 proc., ale stosowana jest w węższym niż dotychczas zakresie.

Obniżony VAT dotyczy teraz jedynie obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 41 ust. 12, DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535, tekst ujednolicony) i dotyczy dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części, ale z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w niektórych budynkach niemieszkalnych. Dodatkowym warunkiem zakupu mieszkania z preferencyjnym VAT-em jest powierzchnia użytkowa nieprzekraczająca 150 mkw., a domu jednorodzinnego – 300 mkw. Nieruchomości te nie mogą pochodzić z rynku wtórnego, a zatem muszą być przed pierwszym zasiedleniem. Za mieszkania w budynkach wielolokalowych i domy jednorodzinne o większych niż ww. powierzchniach inwestor zapłaci 23 proc. VAT, ale tylko za każdy metr ponad ustawowy limit.

Roboty remontowo-montażowe zostały potraktowane podstawową stawką podatkową, która wzrosła do 23 proc., o ile prace nie są wykonywane w obiektach zaliczonych do społecznego programu mieszkaniowego. Wysokość stawki VAT zależy więc od rodzaju budynku i jego powierzchni, a wyższy podatek nie dotknie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Na prace remontowe, modernizacyjne i termomodernizację utrzymano preferencyjny 8-procentowy VAT..

DG

WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NR1/2011

 

Goście serwisu

mod_vvisit_counterDzisiaj91
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień4931
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc22395
mod_vvisit_counterOd 03.2011334111
Online:
Goście 10

19.05.2012

Konferencje

REGIONALNE SEMINARIA DLA ZARZĄDCÓW I ZARZĄDÓW WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH 2012!

czytaj więcej»

Szkolenia

Jedna z najbogatszych ofert szkoleniowych dla zarządców!

czytaj więcej»

Książki

Polecamy fachowe książki Municipium SA dotyczące zarządzania nieruchomościami.

czytaj więcej»